Lublaň (Slovinsko)

Lublaň

Socha na Dračím mostě

Socha na Dračím mostě

Hlavní město Slovinské republiky patří mezi oblíbené turistické cíle, neboť má bohatou historii, reprezentovanou především některými významnými barokními a secesními stavbami, ale i živou současnost, o kterou se starají jeho čilí obyvatelé. Pro cestovatele z České republiky je metropole na řece Ljubljanici zajímavá také proto, že se zde nacházejí důležité stavby architekta a místního rodáka Jože Plečnika, který tak zásadně ovlivnil podobu Pražského hradu.

Slovinsko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 7.8.2020 11:09

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://slovinsko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: střed Slovinska, Mestna občina Ljubljana, městem protéká řeka Ljubljanica

Souřadnice: 46° 03' SŠ, 14° 30' VD

Plocha: 275 km2


Obyvatelstvo

Populace: 280 000

Lublaň - poloha na mapě

Lublaň - Zajímavosti, památky

Most Tromostovje v Lublani

Most Tromostovje v Lublani

O hlavním slovinském městu se často hovoří jako o malé Praze. Toto označení není náhodné, neboť pod vzhledem mnoha významných staveb slovinské metropole je podepsán architekt Jože Plečnik. Tento lublaňský rodák renovoval v časech první republiky, na pozvání prezidenta Masaryka, prostory Pražského hradu a v Lublani je autorem mnoha staveb, např. Trojitého mostu (Tromostovje) přes řeku Ljubljanicu nebo interiéru univerzitní knihovny. Zde Plečnik mistrně zobrazil, jak blahodárně vzdělání působí na ducha člověka, když vstup je proveden v černém mramoru, a jak postupujete výš a výš, objevuje se nad vámi světlo.

Na kopci nad městem se nachází Lublaňský hrad. Za druhé světové války byl zničen, proto ztratil nádech historického tajemna a nabízí návštěvníkům ukázkovou kombinaci moderní betonové architektury spolu s kamenitým zdivem. Na první pohled trochu bizarní spojení, kterým se ale v žádném případě nenechte odradit. Z věže u hradu je pak krásný výhled na město a okolní kopce. V Lublani lidé nespí, proto můžete potkat mnoho místních obyvatel na procházce v parku Tivoli nebo v malých kavárnách, které lemují břeh řeky. Pokud vás zajímá historie, nevynechejte Muzeum 20. století, které vám ukáže Slovinsko za Rakouska – Uherska, jako součást Jugoslávie i jako samostatnou zemi.


Lublaň - Doprava

Pohled na město z ptačí perspektivy

Pohled na město z ptačí perspektivy

Ljubljana Jože Pučnik Airport má označení LJU a nachází se zhruba 25 km severně od centra hlavního města. Jedná se o rozrůstající se letiště, na kterém můžete očekávat restaurace, obchody, bankomaty, WiFi připojení k internetu a kanceláře autopůjčoven. Pokud si na letišti pronajmete auto, do Lublaně se dostanete po rychlostní silnici č. E61. Nejbližším městem k letišti je Kranj (leží pouze 11 km po silnici č. 104). V případě, že se rozhodnete využít místní dopravu, máte hned několik možností. Mimo taxislužby, která vás přijde zhruba na 40 EUR, můžete jet autobusem do Lublaně i okolních měst. Shuttle bus do Lublaně jezdí ve všedních dnech od páté hodiny ranní do osmé večerní každou hodinu, jízda trvá 45 minut a lístek, který se kupuje přímo v autobuse, stojí 4,10 EUR. O víkendu jezdí busy s poloviční četností, tedy jednou za dvě hodiny. Aktuální jízdní řád lze najít na webu lublaňského letiště.


Lublaň - Ubytování

Lublaňský hrad

Lublaňský hrad

Nabídka ubytování ve slovinské metropoli je rozmanitá. Kroky vyznavačů luxusu a pohodlí mohou vést například do pětihvězdičkového hotelu Lev, kde za jednu noc můžete zaplatit i 300 EUR. Ve tříhvězdičkovém hotelu v centru obstaráte nocleh od 90 EUR a v apartmánech zaplatíte kolem 50 EUR. Nejlevnější ubytování v Lublani se dá pořídit v hostelu, kde vás ve společných pokojích nechají přespat již od 17 EUR.

 
Publikováno: 19.02.2011
Aktualizováno: 20.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Lublaň

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist